» Zakázková výroba » Výroba etiket na kotoučích

Výroba etiket na kotoučích

Vyrobíme vám etikety přesně podle vašich potřeb!

Vyberte nebo doplňte parametry požadovaných etiket. Pokud něco nebude jasné, ozveme se vám. V dalším kroku zadáte kontaktní údaje a odešlete poptávku.

TERMO: teplocitlivý papír pro přímý tepelný tisk (direct thermal)

TERMO TRANSFER: etikety pro tisk pomocí barvicí pásky

Obrázky k výrobě etiket jsou ilustrační a nezobrazují všechny možnosti výroby.

Více informací o výrobě etiket najdete také zde.

Výroba etiket na kotoučích

Výroba etiket na kotoučích


Cena bez DPH za 1000 etiketpošleme vám nabídku Nápověda
Rozměr etikety (šířka x výška) Nápověda
Materiál
Způsob dotisku u vás
Lepidlo Nápověda
Vnitřní průměr dutinky
Maximální průměr kotouče Nápověda
Barva etikety
Počet barev tisku Nápověda
Počet druhů tisku Nápověda
Použití etiket
Poznámka
Vyplňte požadovaný rozměr
etiket v mm (šířka x výška).
Maximální možný průměr kotouče, aby
se role vešla do vaší tiskárny.
Na tento produkt vám zpracujeme cenovou nabídku. Specifikujte
prosím potřebné parametry a množství a odešlete poptávku.
Bude se tisknout více variant
stejného rozměru etikety? Uveďte
počet variant a do poptávaného
množství vyplňte celkové množství.
Jedná se o počet barev tisku od nás,
pokud poptáváte předtištěné etikety.
V případě speciálního požadavku
na lepidlo upřesněte použití etiket.
Poptat:
Množství 1:  etiket
Množství 2:  etiket
Množství 3:  etiket


Samolepicí etikety na kotoučích (v rolích)

Papírové nebo plastové etikety opatřené lepící vrstvou. Etikety jsou na silikonové nosné podložce navinuté v roli. Samolepicí etikety se používají v průmyslu, ve výrobním procesu, při skladování zboží i v maloobchodu.

Etikety s barevným potiskem často dávají produktu tvář. Bývají součástí obalu a slouží jako nosič informací o značce a o výrobku. Takové etikety se tisknou různými profesionálními technologiemi.

Bílé nebo částečně předtištěné samolepicí etikety jsou vhodné pro dotisk, který se nejčastěji realizuje až před aplikací etikety na produkt. Může se jednat o dotisk informací jako název produktu, logistické informace, čárové kódy, údaje o trvanlivosti, ceny a další.

Rozměr (velikost) etiket

Rozměr je základní parametr etikety. Uvádí se v milimetrech a důležité je také pořadí čísel v rozměru. Na prvním místě je vždy šířka etikety, tedy rozměr kolmo k pásu. Výška je rozměr rovnoběžně s pásem a je na druhém místě. Například etiketa 100x50 mm bude na páse postavená opačně než etiketa 50x100 mm.

Vedle pravidelných tvarů se běžně vyrábí také etikety tvarově přizpůsobené výrobku nebo etikety dělené náseky nebo perforacemi na více částí.

Pokud je na etiketu potřeba umístit více informací, než umožňuje její velikost, je to možné řešit vícevrstvými nebo tzv. bookletovými etiketami, které pod horní etiketou obsahují další stranu textu nebo složený leták.

Metody dotisku etiket

Etikety v rolích lze dotiskovat více způsoby. Tyto metody nelze zaměňovat a nevhodná kombinace typu etiket a způsobu dotisku může mít za následek, že se etikety nedaří potisknout. Základními metodami jsou termotisk a termotransferový tisk.

Termotisk

Termotisk, nazývaný také přímý tepelný tisk (direct thermal), je nejjednodušší metoda tisku. Není nutné použít žádný další spotřební materiál a zvládnou ho všechny rolové tiskárny etiket. Vyžaduje ale použití termo etiket, tedy etiket vyrobených z materiálu s tepelně citlivou vrstvou, která se zahříváním zbarvuje. Působením tepla tiskové hlavy se na etiketě zobrazuje požadovaný motiv. Pokud pro termotisk použijete etikety vyrobené z obyčejného papíru, etiketa na zahřívání nereaguje a motiv se nezobrazuje.

Termotisk je vhodný používat na etikety, u kterých se nevyžaduje velká odolnost a trvanlivost, například na adresní štítky nebo značení výrobků rychlejší spotřeby. Termotisk vlivem vnějších vlivů postupně bledne a po nějakém čase by nemusela být zaručena čitelnost textů nebo kódů.

Termotransferový tisk

Termotransferový tisk (thermal transfer) je kvalitnější a odolnější způsob potisku etiket v rolích. Tiskárna etiket musí být vybavena pro použití termotransferové pásky, ze které se působením tepla tiskové hlavy přenáší na etiketu barva.

Existují různé typy termotransferových pásek a volba vhodné pásky závisí na potiskovaném materiálu a na požadované odolnosti.

Termotransferovým tiskem lze potisknout etikety téměř ze všech materiálů. Používá se na tisk etiket, u kterých se vyžaduje trvalá čitelnost tisku.

Další metody tisku

Na trhu se objevují také různé inkoustové tiskárny na dotisk samolepicích etiket v roli. Aby byla zaručena odolnost tisku, etikety pro tyto tiskárny většinou vyžadují použití speciálních a dražších materiálů.

Materiály

Samolepicí etikety lze vyrábět ze široké škály materiálů. Pro běžné aplikace se používají papíry s různými povrchovými úpravami, pro náročnější aplikace pak různé plasty, jako polyetylen, polypropylen nebo polyester. Nabídka materiálů také zahrnuje mnoho typů strukturovaných a jiných speciálních papírů a folií.

Barvy etiket

Pokud potřebujete barevné etikety, barvy se zpravidla řeší tiskem. Díky tomu je nabídka odstínů velmi široká. Některé barvy, například signální, se obvykle netisknou, ale používají se již barevné materiály. Stříbrné nebo zlaté etikety se mohou řešit jak tiskem, tak volbou hotového materiálu.

Povrchová úprava a zušlechtění

Etikety s tiskem se běžně lakují lesklým nebo matným lakem, v případě požadavků na vysokou odolnost je možné použít laminaci. Etikety na luxusní výrobky můžete mít s ražbou, 3D lakem a dalšími efekty.

Lepidla

Samolepicí materiály jsou dodávány výrobci jako ucelené produkty ve složení vrchní materiál – lepidlo – podložka. Kombinace materiálů a lepidel je tím pevně určena, ale nabídka variant uspokojí všechny aplikace.

Základním typem lepidel používaných pro nejběžnější aplikace jsou akrylátová a kaučuková permanentní lepidla.

Permanentní lepidlo zajistí, že etiketa po aplikaci pevně přilne k podkladu a v případě sejmutí se poškodí etiketa nebo podklad. Na podkladu také zůstanou stopy lepidla.

Snímatelné (nepermanentní) lepidlo umožňuje, aby nalepenou etiketu bylo možné opět sejmout a nedošlo k poškození podkladu nebo zanechání stop lepidla. Snímatelné lepidlo obvykle díky možnosti sejmutí etikety nemá takovou přilnavost jako permanentní lepidlo. Etikety s nepermanentními lepidly se nedoporučuje skladovat přes záruční dobu, protože tato lepidla časem ztrácí svou vlastnost snímatelnosti.

Do lepidla je také možné tisknout a tím docílit čitelnost etikety z vnitřní strany průhledného obalu a nebo vytvořit tzv. eliminaci lepidla, kdy část etikety není lepicí.

Dutinky

Etikety se vyrábí na třech standardních průměrech vnitřní dutinky: 25, 40 a 76 mm. Volba průměru dutinky závisí na parametrech tiskárny, ve které bude probíhat dotisk, nebo aplikačního zařízení.

Perforace mezi etiketami

Perforace mezi etiketami umožňuje snadné odtržení etikety z pásu. Pokud probíhá odtrhávání pásu etiket po potištění, bývá perforace zbytečná. Většina tiskáren je vybavena hranou pro snadné odtržení etiket.

Maximální průměr kotouče

Maximální průměr kotouče je důležitý, abyste mohli etikety bez problémů dále potiskovat. Každá tiskárna má svůj limit, jak velkou roli do ní můžete vložit. Proto se velikost role přizpůsobuje už při výrobě.

Detekce další etikety v různých tiskárnách

Jak tiskárna pozná začátek další etikety? Většina tiskáren je vybavena průsvitovým čidlem, které zaregistruje mezeru díky větší průsvitnosti v místě, kde není etiketa. Pouze výjimečně dokáží tiskárny rozpoznat průhledné etikety díky senzoru snímajícímu rozdíl výšky materiálu v místě mezery.

Pozor na tiskárny, které vyžadují i u neprůhledných etiket čtecí značku. Čtecí značky jsou obvykle černé obdélníky nebo pruhy na spodní straně pásu s etiketami. Běžně etikety čtecími značkami opatřené nejsou a pokud je vaše tiskárna potřebuje, musí se při výrobě etiket čtecí značky na nosný pás tisknout, což etikety prodražuje.

Nekonečné pásy

Samolepicí role bez vysekaných etiket se nazývají nekonečné pásy. Používají se pro další dotisk stejně jako etikety, ale díky souvislému pásu lze tisknout různě dlouhé výtisky. Nekonečné pásy se vyrábí se spodním násekem silikonu nebo s bočním přesahem silikonu. Obě varianty umožňují snazší snímání samolepicí vrstvy z podkladu.

Tisk od nás

Etikety vám dodáme bez tisku, připravené pro další dotisk před aplikací, nebo je můžete dostat již s profesionálním tiskem. Podle typu etiket a jejich použití vybereme vhodný materiál a lepidlo, navrhneme optimální technologii výroby, tisku i druh povrchové úpravy tak, aby bylo dosaženo nejlepšího výsledku s ohledem na vaše požadavky.

Více motivů (druhů) tisku

Máte více typů výrobků, na které se používá stejně velká etiketa, ale s jiným potiskem? Doporučujeme tyto motivy potisku spojit do jedné výroby. Celkové množství se navýší a i přes změny tisku v průběhu zakázky bývá cena za etiketu díky většímu počtu nižší než při samostatné výrobě jednoho druhu.

Jak stanovit poptávané množství?

Doporučujeme vycházet ze spotřeby etiket za období dlouhé do šesti měsíců. Delší doba se nedoporučuje z důvodu záručních podmínek na samolepicí materiály. Objevují se ale i firmy, které si objednávají etikety na delší dobu.

Proč někdy nejde dodat přesně požadované množství rolí?

Chtěli jste si nechat vyrobit jednu roli etiket? Etikety se vyrábí z materiálů různých šíří, ale pokud se nejedná o velké etikety, zpravidla se na materiál vejde více etiket vedle sebe. Výsekové nástroje, pomocí kterých se etikety vyrábí, jsou uzpůsobené pro maximální využití šíře materiálů a ze stroje pak vychází více rolí vedle sebe. Proto je vhodnější poptávat a objednávat etikety na počet kusů než na počet rolí, který není možné upravovat zcela libovolně.


© Copyright 2008-2024 MARTÍNEK CZ s.r.o.